Kachlová kamna se vrací do módy – jak je vybrat

HS FLAMINGO Kachlová kamna FLAMINGO ® BALI

Kachlová kamna – Krbová kamna se hodí do každé domácnosti. Ať už se jedná o dům, chatu, chalupu nebo byt. Stačí mít komín, znát jeho účinnou výšku a průměr kouřovodu. Pak už jen stačí vybrat kamna, která do vašeho interiéru skvěle zapadnou. Někomu se více líbí plechové kamna, jiný zvolí kachlová, kde je každá kách unikát, protože se stále vyrábějí tradičním způsobem.

Podle čeho kupovat

Nejdůležitější je při výběru krbových kamen výkon. Pokud chcete vytápět starší stavbu, budete potřebovat dvakrát větší výkon, než když kupujete krbová kamna do novostavby. Nejdříve však musíte vědět, kolik metrů krychlových potřebujete vytopit. To zjistíte, když vynásobíte užitnou plochu příbytku výškou stropu. Dále pokračujete jednoduchým, ale orientačním výpočtem. Vycházejte vždy z toho, že potřebujete 1 kW na vyhřátí 20 m³ starého domu nebo 40 m³ novostavby. To znamená, že když máte vytopit například 100 m³ příbytku, pak vydělíte 100 m³ zmíněnými 20 m³ a dostanete číslo 5. A to je přibližný výkon vašich budoucích kamen.

Budoucí majitelé kamen ale někdy výkon kamen podceňují. „Poddimenzovaný výkon vám neumožní vytopit všechny prostory dostatečně, a proto se budete snažit výkon navýšit. Výsledkem bude poškození kamen. Pokud zvolíte příliš vysoký výkon, kamna budou hřát příliš a vám nezbude, než neustále přivírat přívod vzduchu. Z toho se vám bude především zbytečně zanášet komín a docílíte jen zakouřené sklo na okénku.

top nabídka

Moderní je nestarat se

Trh s krbovými kamny nabízí mnoho různých typů. Na výběr jsou krbová kamna s plechovým pláštěm, nebo s keramickým obkladem. Které si vyberete, je jen na vás. K dostání je i kombinovaná pec. To znamená, že je vyrobená jako z plechu, tak i z kamen. Někdy jsou tyto produkty doplněny i sklem. Při výběru záleží i na tom, čím budete topit. Podle toho si pořídíte kamna na dřevo, ekobrikety, uhlí nebo pelety. Právě pelety jsou stále žádanější, protože se o takové kamna lidé nemusí téměř vůbec starat. „Peletová kamna jsou velmi oblíbené pro svou automatický provoz. Stačí do zásobníku vložit pelety, nastavit, kdy a jak moc mají kamna topit a ty všechno obstarají za vás.

Hřejí, vaří, pečou

Krbová kamna neslouží jen na vytápění. Pokud si pořídíte sporák, můžete na něm vařit a péct. U kvalitních sporáků jsou trubky vyhřívané ze všech přístupných stran, varné desky jsou vyrobeny ze speciálního odolného plechu, díky kterému dosahují vysokou odolnost vůči tepelnému a mechanickému namáhání. Obsluha i údržba sporáku je jednoduchá, uvedení do provozu rychlé, provoz ekonomická a vaření bude jedinečným zážitkem.